Każdy dopuszczony do ruchu drogowego pojazd, zgodnie z przepisami prawa musi posiadać sprawne oświetlenie zewnętrzne. Nie inaczej jest z jego przyczepką (niezależnie czy ciągnie ją samochód osobowy, ciężarowy, bus, czy też motor). Światła w przyczepie samochodowej zapewnią bezpieczeństwo, a jednocześnie uchronią kierowcę przed mandatem. Dlatego każdy z nich musi wiedzieć, w jakie światła musi wyposażyć swoją przyczepę.
Przepisy dotyczące wymaganych świateł w przyczepie
Wiele osób używających przyczep, nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że trzeba zamocować do nich odpowiednie lampy. Jeszcze zanim wyruszy się w drogę, zawsze trzeba upewnić się, że dołączona do pojazdu przyczepa ma oświetlenie, którego posiadanie regulowane jest przez prawo. Oczywiście instalowanie lamp powinno być ważne także ze względu na bezpieczeństwo: kierowcy, jego pasażerów oraz całej reszty uczestników ruchu drogowego. Zamontowanie niezbędnego oświetlenia sprawi, że cały samochód oraz jego przyczepa będą dobrze widoczne, co znacznie zmniejszy ryzyko ewentualnego wypadku. Jednak tak jak wspomniane było wcześniej, z bezpieczeństwem łączą się także przepisy drogowe: za brak kompletnego oświetlenia przyczepki samochodowej kierowcy będzie groził mandat. To, jak powinno wyglądać odpowiednie oświetlenie przyczepy samochodowej i wszystkie związane z tym wymagania są regulowane w Polsce poprzez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku – w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według tych regulacji, lista obowiązkowych świateł, w które musi być wyposażona każda przyczepa poruszająca się po drodze przedstawia się następująco:
- kierunkowskazy,
- światła hamowania („stop”),
- lampy pozycyjne tylne,
- światła awaryjne,
- światła przeciwmgłowe tylne,
- oświetlenie tablicy rejestracyjnej,
- odblaski boczne oraz tylne trójkątne,
- odblask przedni.
Z zasady w przyczepach nie powinny pojawiać się inne rodzaje oświetlenia, choć do wyjątków należą tutaj sytuacje kiedy możliwy jest montaż: świateł pozycyjnych przednich i bocznych, świateł cofania oraz świateł odblaskowych tylnych (inne niż trójkątne), a także oświetlenia roboczego. W przyczepach o szerokościach przekraczających 1,8 metra, zainstalować można światła obrysowe (przednie i tylne).
Światła w przyczepie samochodowej
Tak jak opisane zostało powyżej, w przyczepie prawidłowe oświetlenie powinno być naprawdę bogate i wieloelementowe. Składa się ono m.in. z kierunkowskazów, świateł stopu, pozycyjnych czy przeciwmgielnych, a także odblasków. Niektórym wydaje się, że liczba wymaganego oświetlenia jest za duża. Nic bardziej mylnego – to właśnie takie światła mogą zapewnić bowiem pełne bezpieczeństwo na drodze. Jak powinno to wyglądać w praktyce? Na przykład odblaski montowane na tyle przyczepy powinny mieć formę dużych, czerwonych trójkątów. Z przodu przyczepy trzeba zaś umieścić odblaski białe, które także mają kształt trójkątów. Istnieje też wymóg, by światła pozycyjne koniecznie zostały zainstalowane z tyłu przyczepy. Umieszczenie ich z przodu zależy od preferencji kierowcy, bo nie jest to wymagane (według przepisów). Światła pozycyjne muszą znaleźć się na wszystkich przyczepach – niezależnie od ich szerokości. Jednak w tych najszerszych, dodatkowo zamontować trzeba też tzw. oświetlenie obrysowe. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku motoryzacyjnym bez problemu znaleźć można cały pakiet oświetleniowy przyczepy. Jest to opcja wygodna, często też bardziej opłacalna, gdyż lampy są tańsze niż te kupowane oddzielnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać i tą drugą opcję zakupu. Oczywiście jest ona dostępna również wtedy, gdy np. w przyczepie zepsuje się pojedyncza lampa.
Co jeszcze warto wiedzieć o obowiązkowym oświetleniu do przyczep?
Jeszcze przed zakupem lamp, bardzo istotne jest to, by sprawdzić szerokość posiadanej przyczepy. Click To TweetTe wymiary są bowiem niejednokrotnie wyznacznikiem tego, jakie dokładnie światła będą do niej niezbędne. Dodatkowe wymogi w tej kwestii przedstawiają się tak, że w przyczepach:
- o szerokości powyżej 1,6 metra – niezbędne są światła pozycyjne przednie,
- o szerokości powyżej 2,1 metra – zamontować trzeba światła obrysowe przednie i tylne,
- o długości powyżej 6 metrów – potrzebne będą lampy pozycyjne boczne.
W prawie polskim występują też przepisy, które nakazują stosowanie oświetlenia w pojazdach uprzywilejowanych, które wykonują roboty drogowe.
Oświetlenie przyczepy samochodowej
Wszystkie zawarte w tekście informacje wyraźnie pokazują, że w Polsce istnieją konkretne przepisy dotyczące świateł w przyczepach samochodowych. Często zdarza się, że przyczepy zarejestrowane jeszcze w latach 80. mogą być wyłączone z obowiązkowego posiadania niektórych lamp. Jednak kierowcy powinni pamiętać, że ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych, powinni i tak dokładnie zadbać o to, by ich przyczepa została należycie oświetlona.
Wasze komentarze