Zima kojarzy się kierowcom ze zwiększonym ryzykiem poślizgu, zamarzniętymi drzwiami i… wiecznie zaparowanymi szybami. Ostatni z tych problemów pojawia się już jesienią, kiedy temperatura na zewnątrz spada, a my włączamy w samochodzie ogrzewanie, by podczas podróży czuć się komfortowo. Co zrobić, aby zaraz po zajęciu miejsca kierowcy móc natychmiast ruszyć z miejsca, ciesząc się dobrym widokiem na drogę? Poniżej podajemy kilka sposobów, które pomogą się rozprawić z problemem zaparowanych szyb!

Sprawdź stan filtra pyłkowego

To pierwszy krok, który powinieneś wykonać, jeśli masz problem z zaparowanymi szybami. Nagminne osiadanie pary wodnej może być sygnałem, że filtr pyłkowy jest zapchany i trzeba go wymienić. Ten element, znajdujący się w pobliżu przedniej szyby (na podszybiu, ewentualnie w okolicach schowka pasażera), gromadzi brud, pyłki, drobne fragmenty liści – jednym słowem zanieczyszczenia, które magazynują wilgoć. Filtr wymienia się łatwo, zgodnie z dołączoną do niego instrukcją. Warto wiedzieć, że nieprawidłowo zamontowany powoduje parowanie szyb równie często, jak ten zatkany.

Skontroluj sprawność nagrzewnicy

Zima i późną jesienią często dochodzi do uszkodzeń radiatora nagrzewnicy, spowodowanych niskimi temperaturami. Skontroluj zatem stan tego urządzenia – być może parowanie szyb to efekt tego, że nagrzewnica nie działa prawidłowo. Jeśli nie dostrzegasz żadnych widocznych usterek, spróbuj uzupełnić poziom płynu chłodniczego. Gdy to nie pomoże, zwróć się o pomoc do mechanika.

Zmieniaj system obiegu powietrza

Wielu kierowców zastanawia się, jaki nawiew ustawić w aucie, aby zapobiec parowaniu szyb. Click To Tweet Jeśli ten problem dotyka nas w trakcie jazdy, prawdopodobnie od dłuższego czasu mamy włączony obieg wewnętrzny powietrza. Zmieńmy go na zewnętrzny, a zapobiegniemy dalszemu osadzaniu się pary wodnej na szybach samochodu.

Pozbądź się wilgoci w aucie

Częstą przyczyną uporczywego parowania szyb jest wysoki poziom wilgoci w aucie. Zadbaj o to, by go zmniejszyć – wysusz tapicerkę, wymień dywaniki z materiału na te plastikowe. Wykorzystaj również… koci żwirek. To materiał silnie higroskopijny, efektywnie pochłaniający wilgoć z otoczenia. Przygotuj starą skarpetkę i wypełnij ją żwirkiem (koniecznie krzemionkowym, pamiętaj). Im więcej żwirku użyjesz, tym dłużej Twój domowy pochłaniacz wilgoci będzie pełnił swoją funkcję. Zawiązaną skarpetkę trzymaj w miarę możliwości w pobliżu przedniej szyby.

%name

Wykorzystaj… szampon lub mydło

Chcesz zastosować środek, dzięki któremu Twoje szyby pozostaną idealnie przezroczyste? Wetrzyj w szklane tafle niewielką ilość szamponu lub mydła w płynie. Dobrą metodą jest również spryskanie szyb pianką do golenia (wyłącznie pianką – żel nie spełni swojej funkcji), a później ich wytarcie do sucha szmatką.

Zastosuj naturalne sposoby

Co najmniej kilka artykułów pozwalających pozbyć się zaparowanych szyb znajdziesz… w swojej kuchni. Jednym z nich jest sól kuchenna. Weź bawełnianą szmatkę i zszyj ją tak, by utworzyła kieszonkę. Wypełnij przygotowany materiał solą kuchenną. Następnie zaszyj całkowicie szmatkę. Pocieraj nią szyby samochodu raz w miesiącu.

Inną metodę stanowi potarcie szyb produktami, które zawierają substancje zapobiegające osiadaniu się pary wodnej na szklanej powierzchni. Do takich należą przede wszystkim ziemniak i cebula. Przekrój wybrane warzywo na pół, dokładnie potrzyj nim szybę, a następnie szmatką wyczyść z nadmiaru soków powierzchnię.

Dbaj o czystość w samochodzie

Być może przypomnienie o konieczności regularnego czyszczenia samochodu to truizm, jednak kurz i wszelkie zanieczyszczenia to czynniki, przez które problem parowania szyb samochodowych może się nasilać. Szczególnie jeśli brud znajduje się głównie… na szybach. Zaskakująco dużo kierowców zapomina o umyciu ich od wewnątrz. Szyby tłuste, pokryte nalotem mają tendencję do wzmożonego parowania.

Problem zaparowanych szyb jest łatwy do rozwiązania – nie wymaga ani podjęcia skomplikowanych działań, ani zakupu kosztownych i specjalistycznych środków. Warto wypróbować domowe sposoby, artykuły, które mamy w swoich kuchniach i łazienkach, a przede wszystkim – dbać o czystość i stan techniczny samochodu.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 1 Średnia: 1]