Kokpit samochodu
Wnętrze samochodu wymaga takiej samej uwagi przy czyszczeniu pojazdu, jak jego nadwozie. Szczególnie, jeśli chodzi o samą deskę rozdzielczą. Cały kokpit samochodu zwykle jest wykonany z elementów plastikowych, szklanych oraz winylowych, ale równie dobrze w stylowych pojazdach kokpit może być zrobiony z drewna i tworzyw sztucznych wszelkiego rodzaju. Jak je czyścić, aby lśniły i były solidnie zabezpieczone przed wszelkimi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi?
Z czego może być zbudowany kokpit?
Kokpit, nazywany również deską rozdzielczą lub konsolą w samochodzie, jest podstawowym wyposażeniem kabiny pasażerskiej auta. Mieści tablicę rozdzielczą, ze wskaźnikami czy zegarami, wszelkie regulatory i przełączniki oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak radioodtwarzacz, nawigacja GPS czy komputer pokładowy oraz zapalniczka z gniazdem 12V, regulatory powietrza w kabinie i klimatyzację.
W zdecydowanej większości pojazdów samochodowych kokpit wykonany jest z tworzyw sztucznych, z elementami szklanymi czy skórzanymi.
Tylko w najbardziej luksusowych samochodach na świecie znajdziemy drewniane deski rozdzielcze. Click To TweetDrewniany kokpit samochodu jest synonimem luksusu i elegancji. W dawnych czasach, u podstaw światowej motoryzacji wiele elementów samochodu było wykonanych z drewna. Dziś już tak nie jest. Drewniane kokpity są obecne w samochodach takich marek jak Rolls Royce, Mercedes w108 klasy S, Maserati Quattroporte, Bugatti 57SC Atlantic, Bentley S1, Aston Martin DB5. To samochody z górnej półki cenowej, z bogatą historią. O ich kokpit trzeba dbać w szczególny sposób – solidnie impregnować drewno.
Czym czyścić kokpit?
Na rynku dostępnych jest wiele wszelkiego rodzaju środków czyszczących, pielęgnujących i konserwujących kokpit samochodowy. Regularne wykorzystywanie kosmetyków do wnętrza auta sprawi, że będzie ono lśniło czystością. Zadbany samochód łatwiej też sprzedać.
Specjalne płyny do czyszczenia i konserwacji
W większości przypadków do pielęgnacji kokpitu wystarczy zaopatrzyć się w środek do czyszczenia oraz konserwacji tworzyw sztucznych w płynie, który będziemy nanosić na kokpit przy użyciu miękkiej ściereczki z mikrofibry. Dzięki takiej szmatce zostanie on rozprowadzony równomiernie na całej powierzchni kokpitu i nie pozostawi na niej żadnych nieestetycznych smug.
Płyny do czyszczenia kokpitu zwykle dostępne są w formie wygodnych sprayów. Pozwalają one wyczyścić wszelkie plastikowe elementy wnętrza naszego pojazdu, nie tylko sam kokpit. Takie środki prócz dokładnego czyszczenia i nabłyszczania kokpitu, mają również tę zaletę, że pozostawiają po sobie przyjemny zapach, który przez długi czas może unosić się w powietrzu. Środek do czyszczenia można nanosić bezpośrednio na kokpit, właściwie dozując jego ilość, albo na ściereczkę.
Jednorazowe ściereczki
Higieniczne i skuteczne w pielęgnacji i czyszczeniu kokpitu są także jednorazowe ściereczki, które są umieszczane w plastikowych opakowaniach. Wystarczy jedna, aby szybko usunąć zabrudzenia z deski rozdzielczej. Nie potrzeba przy tym posiadać dodatkowych szmatek. Po skończonej pracy nasączona środkiem do czyszczenia kokpitu jednorazowa ściereczka, nadaje się już tylko do wyrzucenia.
Pianki do czyszczenia
Kolejnym produktem służącym do czyszczenia kokpitu jest pianka czyszcząca. Pozwala ona na sprzątanie i pielęgnację elementów plastikowych kokpitu. Najlepiej nanieść jej niewielką ilość na ściereczkę z mikrofibry, a następnie wycierać deskę rozdzielczą okrężnymi ruchami, aż do uzyskania pożądanego efektu. Przy spryskiwaniu pianką bezpośrednio kokpitu należy uważać, aby nie pobrudzić nią szyb, na których mogłyby przez to powstać nieestetyczne smugi, trudne do usunięcia, albo aby pianka nie dostała się zbyt głęboko do wlotów powietrza w klimatyzacji i nawiewie, skąd trudno będzie ją usunąć.
Żele do czyszczenia
Preparaty czyszczące w formie żelu są wydajne i łatwo się je nanosi na ściereczkę, a następnie na sam kokpit. Charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem, dlatego wyczyścimy takim żelem nie tylko samą deskę rozdzielczą z plastiku, ale i elementy ze skaju lub gumy.
Mleczka do czyszczenia
Stosuje się je na takiej samej zasadzie jak płyny do czyszczenia deski rozdzielczej, choć mają bardziej zwartą, aksamitną konsystencję.
Pasty do kokpitu
Pasta do kokpitu w formie wosku usunie zabrudzenia, a także nabłyszczy elementy kokpitu. Można ją stosować do odświeżania nie tylko wnętrza pojazdu, ale i zderzaków oraz opon.
Parownica do czyszczenia kokpitu
Deskę rozdzielczą naszego samochodu możemy wyczyścić także specjalną parownicą, z odpowiednio dobranymi końcówkami. Dzięki niej wnętrze będzie idealnie czyste, a przy tym wszystkie drobnoustroje zostaną usunięte. Komfort jazdy w takim pojeździe na pewno będzie wyższy, co docenią niewątpliwie osoby chorujące na wszelkiego rodzaju alergie.
ja do czyszczenia kokpitu mam teraz z k2 omegę i bardzo ładnie precyzyjnie się nim czyści bez jakiegoś wielkiego szorowania i poprawiania po 10 razy chociaż wiadomo, że lepiej stawiać na regularność niż potem mieć dwa razy tyle roboty przy tym
Jak dla mnie najlepsze są wspomniane w artykule ściereczki! Szybko usuwają zabrudzenia, zawsze można je mieć pod ręką, nie trzeba bawic sie z osobną szmatka i butelka sprayu. Kiedyś były mało popularne i ciężko było je znaleźć, ale teraz można je dostac praktycznie wszędzie.