Szyba samochodowa

Szyby samochodowe są bardzo ważnym elementem każdego pojazdu, ponieważ wpływają na widoczność. Jeśli będą zabrudzone, znajdą się na nich smugi, wówczas będzie ona ograniczona i nie trudno wtedy o kolizję, czy nawet poważny wypadek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ruchu drogowym, kierowca nie może poruszać się samochodem, w którym są zabrudzone szyby. Za złamanie takiego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Czyste szyby są istotne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Click To Tweet

Szczególnie po zmroku brudne szyby nie przyniosą kierowcy maksymalnie dobrej widoczności. Dlatego policjant będzie nakładał mandat lub pouczał kierowcę nie tylko wtedy, gdy będzie miał on brudne szyby, ale również i w przypadku braku płynu w spryskiwaczach. Jak zadbać o idealną czystość szyb samochodowych?

Mycie szyb w samochodzie

Szyby samochodowe najczęściej myjemy łącznie z pozostałą częścią nadwozia pojazdu lub przy okazji sprzątania jego wnętrza. Możemy tego dokonać na myjni ręcznej lub automatycznej – samodzielnie lub oddając swój pojazd w ręce wyspecjalizowanych pracowników myjni. Uwaga! W myjni automatycznej podczas polerowania mechanicznego szyb może dojść do mikrozarysowań i uszkodzeń, dlatego należy unikać zbyt mocnego polerowania okien.

Szyby można myć w garażu przy domu lub na zewnątrz, na podjeździe przy użyciu sprayów i odpowiednich szmatek. Trzeba pamiętać przy tym, że parking niekoniecznie będzie dobrym miejscem na dokonywanie takiej operacji. Za mycie samochodu na parkingu przed blokiem można otrzymać mandat. Jest to bowiem czynności szkodliwa dla środowiska. Zanieczyszczenia powstające w trakcie mycia auta mogą trafić bezpośrednio do środowiska. Można z tego tytułu otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Jeśli jednak spryskamy pod domem czy blokiem szyby i szybko je umyjemy ściereczką, nikt nie powinien nas za to ukarać. Do mycia szyb najlepiej wykorzystać odpowiednie płyny i ciepłą, czystą wodę.

Jak pozbyć się smug na szybie samochodowej?

Dbanie o szyby jest podstawowym obowiązkiem każdego kierowcy. Dzięki temu zapewniamy sobie właściwą widoczność i bezpieczeństwo. Ważne jest, aby przy czyszczeniu szyb samochodowych nie pozostawiać na ich powierzchni smug. Nie jest to proste, ale przy użyciu właściwych preparatów do czyszczenia będzie na pewno łatwiejsze.

Polerowanie szyb to sposób na usunięcie zmatowień oraz powierzchniowych rysek. Używanie środków polerskich należy jednak ograniczyć, aby nie spowodować nadmiernego zdarcia wierzchniej warstwy szyby. Można polerować szyby mechanicznie albo ręcznie. Pomimo faktu że ręczne polerowanie jest żmudne i pracochłonne, bardziej nadaje się w przypadku szyb samochodowych, ponieważ można dostosować siłę nacisku ręki do widocznych zabrudzeń, plam, smug czy rysek.

Smugi pozostawione na szybach utrudniają jazdę, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie i po zmroku. Click To Tweet

Dlatego trzeba się ich pozbyć, wraz z szarą, przeszkadzającą warstwą, którą tworzą brud i kurz, głównie wewnątrz pojazdu. Zwykle w takiej sytuacji pomocne okazuje się nie tylko wyczyszczenie szyby, ale i wymiana filtrów kabinowych oraz dezynfekcja klimatyzacji. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać dobrą szmatkę mikrofazową, a jeśli jej nie mamy to bezpyłowy ręcznik papierowy lub zwykłą, miękką gazetę.

Ważnym elementem pozwalającym na zadbanie o idealny stan szyb i widoczność kierowcy jest skontrolowanie jakości wycieraczek i w razie potrzeby ich wymiana. Pióra wycieraczek trzeba co pewien czas czyścić szmatką lub papierem z użyciem środka do mycia szyb. Latem wystarczy taki zabieg wykonywać co kilka tygodni, ale jesienią i zimą, kiedy występują obfite opady atmosferyczne, trzeba zrobić to częściej, nawet codziennie. Stan piór powinien być przy tym pod szczególnym nadzorem. Jeśli stelaż wycieraczek traci sztywność, a guma wręcz przeciwnie – staje się twarda, albo na szybie widoczne są przetarcia i drobne uszkodzenia na linii wycieraczek, pióra nadają się do wymiany.

Preparaty potrzebne przy myciu szyb

Do mycia szyb w samochodzie musimy się solidnie przygotować i zgromadzić wszelkie niezbędne akcesoria i detergenty. Po zwykłym myciu samochodu w myjni samoobsługowej lub automatycznej, na szybach niestety mogą pozostać smugi lub plamy po kropelkach wody. Widać na nich wszystkie niedoskonałości, dlatego warto osobno je umyć przy użyciu właściwych środków.

Uwaga! Szkło łatwo porysować, dlatego nie zaleca się mechanicznego ich polerowania, w celu usunięcia większych zarysowań, ponieważ w ten sposób mogą powstać wgłębienia ograniczające widoczność.

Ściereczki do szyb

Do czyszczenia szyb trzeba używać odpowiednich ściereczek. Koniecznie muszą one być czyste. Wykorzystywanie do tego celu brudnych jest niedozwolone, ponieważ szkło zostanie bezpowrotnie zarysowane. Najbezpieczniej jest używać nowych lub zupełnie świeżo wypranych szmatek, ręczników kuchennych albo jednorazowych chusteczek. Za ciekawostkę można uznać fakt, że do ostatecznego polerowania szyb samochodowych można wykorzystać zwiniętą w kulkę gazetę, o ile była ona drukowana na miękkim papierze.

car 1836574 1920 1024x672

Ścierki na mokro i sucho

Wstępne czyszczenie szyb, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz pojazdu przeprowadzamy z  wykorzystaniem szmatek miękkich, o dużej chłonności. Dopiero po usunięciu największych zabrudzeń, można przystąpić do wycierania szyb na sucho. Wypolerujemy w ten sposób wszystkie okna w samochodzie, aż do krystalicznej czystości bez smug. Do czyszczenia przyda się ircha. Gąbka z irchy powinna znajdować się na standardowym wyposażeniu wewnętrznym auta, ponieważ bez problemu usuniemy nią zaparowania. Należy z niej korzystać tylko do zmywania wody z szyb. Jeśli zostanie do tego celu wykorzystany jakikolwiek detergent, szybko go wchłonie wraz z brudem i przy każdym kolejnym myciu będzie pozostawiać na szybach nieestetyczne ślady, zacieki i smugi.

Do sucha szyby możemy wycierać bawełnianymi ściereczkami. Dobrej jakości bawełna nie pozostawi na powierzchni szkła zacieków i dobrze poleruje.

Wiadro z płynem

Największe zabrudzenia spowodowane kurzem, brudem, piaskiem, opadami atmosferycznymi, osiadaniem spalin na samochodzie oraz owadów usuniemy zwykłym płynem uniwersalnym, który rozpuszczamy w odpowiedniej proporcji w wodzie w wiaderku. Należy przy tym absolutnie pamiętać, aby wykorzystać czystą, ciepłą wodę, którą łatwiej usuniemy zabrudzenia, oraz czyste wiaderko.

Płyny do czyszczenia szyb

W sklepach dostępny jest szeroki asortyment środków służących do mycia szyb. Zwykle są one oparte na alkoholu, choć nie jest to regułą. Jeśli podstawowy, uniwersalny płyn do mycia szyb nie daje sobie rady z usunięciem zabrudzeń na szybach pojazdu, warto sięgnąć po bardziej agresywne środki, które przywrócą im idealną przejrzystość.

Do czyszczenia i konserwacji szyb w pojazdach mechanicznych często stosowane są tzw. niewidzialne wycieraczki. Sprzyjają one samoczynnemu oczyszczaniu szyb z wody.

Kierowcy mogą sięgnąć po preparaty polerujące, zdolne usunąć zmatowienia szyb i doskonale nadające się do usuwania trwałych zabrudzeń i resztek substancji chemicznych, np. wspominanych już niewidzialnych wycieraczek.

Uporczywe zabrudzenia na szybach, np. po kupach ptaków usuwa idealnie pianka do szyb. Nanosimy ją na szkło i pozostawiamy chwilę, aż wszelkie zanieczyszczenia zmiękną. Później wycieramy do czysta nasze szyby przy użyciu czystej szmatki, ręcznika papierowego lub starej gazety.

Ściągaczka do szyb

Do nanoszenia płynu do mycia szyb oraz jego rozprowadzania po oknach przyda się ściągaczka, która z jednej strony ma gąbkę, a z drugiej gumowy element ściągający wodę. Ściągacza przydaje się do dokładnego osuszania szyb po umyciu i jest narzędziem wielokrotnego użytku.

Pasta do polerowania szyb

Najlepiej sprawdza się do doczyszczenia starych, zmatowiałych szyb. Nie można jednak liczyć na to, że z jej pomocą usuniemy rysy.

Chusteczki i ściereczki jednorazowe

Wspomogą doraźne wycieranie szyb samochodowych. Można nimi oczyścić szybę bez pozostawiania zacieków, głównie małe powierzchnie. Należy pamiętać o zamykaniu szczelnie opakowania z takimi chusteczkami, ponieważ w przeciwnym wypadku wyschną i nie będą nadawały się do użytku.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 21 Średnia: 3.2]