Samochód jest dla wielu z nas podstawowym środkiem transportu. Auto jest nam potrzebne, aby dojechać do pracy, odwieźć dzieci do szkoły, zrobić zakupy czy jechać na wakacje. Większości kierowców trudno wyobrazić sobie sytuację, w której zostaną pozbawieni tego podstawowego środka transportu. Tymczasem wystarczy stłuczka czy awaria, aby samochód został unieruchomiony. Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy sprostać codziennym obowiązkom, a nasze auto nie nadaje się do jazdy? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z samochodu zastępczego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do tego rodzaju pojazdu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule – rozważamy najpowszechniejsze przypadki.
Samochód z OC
Jeżeli byliśmy uczestnikami stłuczki lub poważniejszego wypadku, mamy prawo do zastępczego samochodu z OC sprawcy zdarzenia. Zanim jednak będziemy mogli korzystać z pojazdu, musimy dopełnić niezbędnych formalności. Konieczne jest złożenie wniosku w urzędzie ubezpieczeniowym sprawcy wypadku. Ważne jest, aby zawrzeć w nim uzasadnienie chęci wynajmu auta i umotywować prośbę. Wystarczy, że podamy, iż samochód jest nam niezbędny, aby dojeżdżać do pracy albo codziennie odwozić dzieci do szkoły.
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze chętnie przyznają wnioskodawcom prawo do wynajęcia pojazdu. Często argumentem ubezpieczycieli jest możliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Prawnicy doradzający w takich sprawach mówią, że tego rodzaju zarzut łatwo odeprzeć. Wystarczy, że wskażemy na fakt, że auto kupujemy nie po to, by wypełniać codzienne obowiązki w rutynowy sposób, ale głównie w celu skorzystania z pojazdu wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (np. w nagłych okolicznościach – podczas pogorszenia stanu zdrowia dziecka, konieczności wizyty u starszych rodziców etc.).
Polisa autocasco a samochód zastępczy
W przypadku polisy autocasco to, czy przysługuje nam samochód zastępczy, zależy głównie od zapisów umieszczonych w umowie. Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolnie zawieraną umową cywilną – zapisy poszczególnych dokumentów mogą się zatem od siebie różnić. Jeżeli w naszej umowie znajduje się zapis, że przysługuje nam prawo do bezpłatnego wynajmu pojazdu, wtedy możemy liczyć na samochód zastępczy. Warto, zanim zaczniemy starać się o auto np. po kolizji, rozeznać się w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Wynajem samochodu zastępczego z polisy autocasco jest zazwyczaj krótkoterminowe – starając się o samochód tą drogą, możemy spodziewać się, iż prawo do pojazdu uzyskamy na jedynie 3-4 dni. To rozwiązanie ma też, niestety, inną wadę – korzystne warunki należy wynegocjować już na etapie zawierania umowy. Niekiedy możemy się również natknąć na nie do końca uczciwie postępujących ubezpieczycieli, jednak, jeśli wbrew naszym prawom pojazd nie zostanie nam przydzielony, możemy wynająć inny samochód na własną rękę i starać się o zwrot jego kosztów.
Pojazd zastępczy podczas awarii samochodu na gwarancji
Niestety, nie wszystkie firmy gwarantują samochody zastępcze w razie awarii właściwego pojazdu. Jeśli już któraś z nich ma tego rodzaju usługę w swojej ofercie, najczęściej można z niej skorzystać wyłącznie w dość restrykcyjnie określonych okolicznościach – np. w przypadku, kiedy nasze auto jest w 100% niesprawne oraz warsztat przekroczył termin, w którym pojazd miał zostać oddany do użytku.
Jeżeli uda nam się wynająć samochód zastępczy na koszt firmy, musimy, podobnie jak w przypadku umowy autocasco, liczyć się z bardzo krótkim okresem, w którym będziemy mogli korzystać z samochodu. Wadą jest też konieczność uzyskania opinii rzeczoznawcy – to na jej podstawie ubezpieczyciel stwierdzi, czy samochód zastępczy faktycznie nam przysługuje.
Co robić w przypadku odmowy wynajmu samochodu zastępczego?
Jeżeli odmówiono nam wynajmu samochodu zastępczego bez wystarczającego lub przekonującego uzasadnienia, możemy zwrócić się do Biura Rzecznika Ubezpieczonych. Oprócz tego zawsze możliwa jest droga sądowa – wielu ubezpieczycieli już po wniesieniu pozwu ustępuje, gdyż nie chce się narażać na dodatkowe koszty związane z opłaceniem postępowania sądowego.
Wasze komentarze