Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach obowiązkową muszą przejść okresowy przegląd techniczny. Podczas badania pojazdu mechanik wykonuje szczegółową diagnozę i wskazuje ewentualne usterki, które mogą mieć znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Co ile wykonuje się przegląd techniczny samochodu?

Badania techniczne pojazdu, czyli przegląd rejestracji należy wykonać przed upływem terminu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. Częstotliwość okresowych badań technicznych zależy od wieku i rodzaju samochodów. Generalnie każdy kierowca powinien wykonywać przegląd raz na rok. Są jednak od tej zasady pewne wyjątki. W przypadku nowo zakupionego samochodu pierwszy przegląd techniczny powinien odbyć się po trzech latach od daty jego pierwszej rejestracji. Kolejny – w ciągu dwóch lat od daty pierwszego przeglądu, a każdy następny – co roku. Nieco inaczej wygląda sprawa z samochodami na gaz, samochodami służącymi do nauki jazdy i taksówkami – podlegają one kontroli corocznie, licząc od daty pierwszej rejestracji. Po upływie terminu ważności badań technicznych pojazd nie ma prawa poruszać się po drogach, ponieważ uznawany jest za niesprawny. A za brak ważnych badań technicznych kierowca może zapłacić mandat w wysokości 500 zł.

Na czym polega badanie techniczne pojazdu?

Podczas badania technicznego pojazdu sprawdzane są te elementy, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Click To Tweet Diagnosta zobowiązany jest dokładnie sprawdzić układ oświetleniowy naszego auta. Wszystkie żarówki w samochodzie muszą być sprawne. Bardzo ważnym elementem podczas okresowej kontroli pojazdów jest dokładne sprawdzenie stanu ogumienia. Diagnosta może zlecić ich wymianę, gdy głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm. Podczas kontroli sprawdzany jest również stan karoserii (obecność rdzy) oraz przepuszczalność światła przez szyby. Pęknięta szybka lub silna korozja spowodują, że samochód nie przejdzie przeglądu. Dużą uwagę przywiązuje się do hamulców i amortyzatorów – bardzo dokładnie sprawdzany jest stan okładzin, tarcz, przewodów, bębnów i siła hamowania. Za pomocą tzw. szarpaków diagnosta sprawdza wszelkie luzy w elementach zawieszenia i układzie kierowniczym.

Kolejnym elementem, który podlega kontroli, jest kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych. Wycieki płynów powodują, że auto także może nie przejść kontroli. Podczas badania technicznego dokładnym oględzinom poddany jest silnik. Za pomocą przyrządu do analizy spalin diagnosta sprawdza poziom emisji szkodliwych spalin. W przypadku samochodów wyposażonych w LPG wymagany jest dokument legalizacji butli LPG. Jest on wydawany raz na 10 lat.

przeglad techniczny pojazdu 2

Badanie techniczne pojazdu z wynikiem negatywnym – co wtedy?

W przypadku, gdy diagnosta znajdzie w naszym samochodzie jakiekolwiek poważne uszkodzenia, badanie zostaje niezaliczone. Po uzyskaniu negatywnego wyniku przeglądu technicznego, kierowca jest zobowiązany do usunięcia usterek w terminie 14 dni. Po tym czasie musi ponownie przystąpić do badania. Za ponownym podejściem badanie zostanie ograniczone jedynie do zakresu, w ramach którego stwierdzono usterki. Jeśli natomiast przekroczymy termin 14 dniu lub odwiedzimy inną Stację Kontroli Pojazdów, ponownie poniesiemy koszt całego badania technicznego. W przypadku, gdy wykryte usterki wpływają na bezpieczeństwo, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracji pojazdu i wysłać go do wydziału komunikacji.

Ile kosztuje przegląd techniczny?

Do maja 2018 roku za przegląd techniczny samochodu osobowego zapłacimy 98 zł. Od maja 2018 r. cena wzrośnie i będzie wynosiła 128 zł. Przegląd samochodu z LPG kosztuje obecnie 168 zł. W tym wypadku oprócz standardowej ceny za przegląd doliczana jest opłata za specjalistyczne badanie instalacji gazowej. Koszt powtórnego badania (po usunięciu uchybień w terminie 14 dni) wynosi od 13 do 36 zł w zależności od wagi usterek. Jeśli termin ważności przeglądu upłynął co najmniej 30 dni, będziemy musieli zapłacić za jego wykonanie podwójną stawkę. W przypadku, gdy spóźnimy się nie mniej niż 30 dni, zapłacimy 126 zł.

 

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 5 Średnia: 2.2]