Tapicerka samochodowa – niezależnie czy ta wykonana z tworzywa sztucznego, czy naturalnej skóry – wymaga regularnego odświeżania przy użyciu specjalnych środków czyszczących w celu zachowania nienagannego wyglądu na długie lata. Największym wyzwaniem dla współczesnych preparatów czyszczących są uciążliwe plamy z tłuszczu, długopisu i jedzenia. Skuteczność preparatów czyszczących dostępnych na rynku jest zróżnicowana, dlatego dziś przedstawiamy przegląd najlepszych produktów do czyszczenia tapicerki samochodowej.

Pianki do czyszczenia tapicerki samochodowej

Do powierzchownego i regularnego odświeżania foteli samochodowych najlepiej sprawdzą się delikatne pianki czyszczące. Pianki czyszczące przeznaczone do samodzielnej pielęgnacji wnętrza pojazdu są łatwe w użyciu, skuteczne i całkowicie bezpieczne dla tapicerki. Zabrudzone miejsce najlepiej spryskać pianką, pozwolić jej wchłonąć w plamę, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką.

Oto lista polecanych produktów z kategorii pianki do czyszczenia tapicerki i wnętrza samochodu:

 • K2 Pianka do czyszczenia i prania tapicerki – K2 to jeden z wiodących producentów akcesoriów i kosmetyków samochodowych. Pianka Tapis w formie sprayu doskonale radzi sobie z usuwaniem ciężkich zabrudzeń z wnętrza samochodu, nie pozostawiając przy tym białych plam.
 • Cyclo Max Clean Pianka do tapicerki – pianka marki Max Clen to preparat wielozadaniowy, który świetnie poradzi sobie nie tylko z czyszczeniem tapicerki w samochodzie, ale również nadaje się do prania dywanów i odświeżania powierzchni lakierowanych.
 • Sonax Xtreme Pianka do czyszczenia tapicerki i Alcantary – pianka Sonax dobrze radzi sobie nawet z tymi bardzo ciężki zabrudzeniami, dodatkowo neutralizuje nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego, zwierząt i jedzenia.

Chusteczki do czyszczenia tapicerki

Kolejną grupą produktów, które pomogą uporać się z delikatnymi zabrudzeniami, są chusteczki do czyszczenia tapicerki. Jednorazowe chusteczki mogą okazać się niezastąpione w podróży, kiedy musimy szybko pozbyć się świeżej plamy z napojów, jedzenia, lodów itp.

W tej kategorii produktów szczególnie polecamy:

 • Plax Ściereczki do tapicerki materiałowej – ściereczki nadają się do usuwania delikatnych zabrudzeń nie tylko z tapicerki materiałowej, ale również dywanów, obić drzwi i tkanin wykonanych z alcantary lub weluru.
 • Autoland Chusteczki do pielęgnacji tapicerki skórzanej – chusteczki zawierają w składzie naturalny wosk pszczeli, dzięki czemu nie tylko czyszczą, ale i odpowiednio pielęgnują tapicerkę skórzaną.

Specjalistyczne płyny i proszki do czyszczenia tapicerek

Płyny do czyszczenia tapicerek przeznaczone są do walki z trudno usuwalnymi i zaschniętymi plamami. Click To TweetNiektóre z nich wymagają rozcieńczenia z wodą, dlatego mogą być wykorzystywane podczas prania całej tkaniny obiciowej. Czyszczenie na mokro z reguły wymaga nieco więcej czasu, jednak pozwala skuteczniej rozprawić się z niechcianymi zabrudzeniami.

Oto lista polecanych produktów z kategorii specjalistyczne płyny do czyszczenia tapicerek:

 • K2 Płyn do prania i czyszczenia tapicerki – płyn przeznaczony jest do prania tapicerek na sucho. Wygodne butelka w formie sprayu pozwala na szybkie miejscowe czyszczenie bez konieczności ponownego płukania wodą.
 • K2 Tornado Proszek do czyszczenia tapicerek – proszek renomowanej marki K2 przeznaczony jest do prania tapicerek na mokro oraz dywanów. Skutecznie usuwa nawet te bardzo trudne zabrudzenia – tłuste i zaschnięte plamy. Zaletą produktu jest jego wydajność. 1 kg proszku wystarcza na około 100 m2 zabrudzonej powierzchni.
 • TENZI Płyn do prania i odplamiania tapicerki samochodowej – płyn posiada doskonałe właściwości czyszczące i odtłuszczające, przeznaczony jest do prania ekstrakcyjnego i szczotkowego. Wymaga przygotowania roztworu.

Czym czyścić tapicerkę skórzaną?

Nie od dziś wiadomo, że tapicerka skórzana wymaga specjalnego traktowania. Auto z siedzeniami obitymi skórą to niewątpliwie marzenie niejednego kierowcy, ale aby skóra zawsze wyglądała dobrze, była przyjemna w dotyku, nie pękała i się nie ślizgała, konieczna jest regularna pielęgnacja środkami przeznaczonymi do pielęgnacji i konserwacji skór. Po każdorazowym czyszczeniu tapicerki, warto sięgnąć również po specjalne kremy lub woski przeznaczone do skórzanych powierzchni, które zabezpieczą skórę przed uszkodzeniami.

Oto lista polecanych produktów z kategorii produkty do czyszczenia tapicerek skórzanych:

 • Colourlock Soft Clean Delikatnie czyszczący preparat do skór – preparat w formie pianki przeznaczony jest do gładkich skór samochodowych i meblowych. Usuwa plamy, niweluje brzydkie zapachy i zabezpiecza tapicerkę.
 • K2 Letan Preparat do czyszczenia skóry samochodowej – delikatne mleczko przeznaczone jest do czyszczenia i konserwacji wszelkich elementów skórzanych w samochodzie.
 • Impregnat Wosk do tapicerki skórzanej – 100 % syntetycznych wosk impregnujący, idealnie nadaje się do mocno wyschniętej skóry, która utraciła swój blask. Wosk chroni przed pęknięciami oraz doskonale odświeża kolor.

produkty do czyszczenia tapicerki samochodowej 2

Jakie przyrządy do czyszczenia tapicerki?

Do doraźnego czyszczenia tapicerek najlepiej sprawdzą się gąbki lub ściereczki wykonane z mikrofibry. W przypadku długo nieczyszczonej tapicerki zwykła gąbka może okazać się niewystarczająca. Wtedy warto zaopatrzyć się w specjalny pistolet do czyszczenia tapicerki i wnętrza samochodu przeznaczony zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Pistolet wytwarza pod ciśnieniem roztwór czyszczący, dzięki czemu skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia nie tylko z tapicerki, ale i z karoserii, dywanów czy plastiku.

Lista produktów opisanych w artykule:

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]