Odpowiednia pielęgnacja ma znaczący wpływ na ostateczny wygląd naszego auta. Wydawać by się mogło, że pielęgnacja samochodu to zadanie proste, jednak w rzeczywistości należy wykonywać je z głową oraz przy użyciu odpowiednich środków czyszczących. Dbanie o samochód to nie tylko czyszczenie karoserii i dbanie o lakier, ale i pielęgnacja wnętrza samochodu, które również podlega intensywnym procesom brudzenia.

Plastikowe wnętrza samochodów

Jednym z elementów, który wymaga regularnej pielęgnacji we wnętrzu pojazdu jest nie tylko tapicerka, ale wszelkie elementy plastikowe, które się tam mieszczą. Tworzywa sztuczne w tym plastik, który znajduje się w kokpicie samochodu narażony jest na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Latem, gdy temperatura jest wysoka wnętrze auta się rozgrzewa, zimą wręcz przeciwnie, co prowadzić może do pęknięć i deformacji plastików. Również z biegiem lat plastikowe elementy królujące w kokpitach niemal wszystkich aut ulegają wytarciu, płowieją i tracą swój pierwotny kolor. Powierzchnia plastików to również miejsce, na którym bardzo chętnie osadza się kurz. Zakurzone wnętrze to doskonałe środowisko dla grzybów i roztoczy.

Plastik to materiał, który znalazł zastosowanie nie tylko we wnętrzu pojazdu. Click To Tweet Pielęgnacja materiałów plastikowych to także dbanie o zderzaki czy listwy ozdobne, które wchodzą w skład karoserii.

Dobór kosmetyków do konserwacji plastików

Na rynku istnieje wiele środkowych czyszczących i pielęgnujących, które pomogą utrzymać plastikowe elementy w czystości. Przy wyborze odpowiedniego preparatu do czyszczenia i pielęgnacji kokpitu należy zwrócić uwagę na takie właściwości, jak:

 • odpowiednie nabłyszczanie,
 • ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV,
 • odpowiednie zabezpieczenie przed gromadzeniem się kurzu,
 • ochrona przed pęknięciem materiału.

kosmetyki plastik producenci 2

Przegląd producentów oferujących produkty środki do czyszczenia plastikowych elementów

 • Plak – to lider na polskim rynku wśród preparatów do czyszczenia i konserwacji wnętrz samochodowych, produkowany przez włoską firmę Atas. Produkty marki Plak dedykowane są nie tylko do samochodów, ale również do domów i innych obiektów wielkopowierzchniowych. W ofercie producenta znaleźć można specjalistyczne produkty do nabłyszczania i pielęgnacji kokpitu dostępne w szerokiej gamie zapachów.
 • Sonax – to uznana niemiecka marka zajmująca się produkcją wysokiej jakości kosmetyków do samochodu. Ponad 60-letni staż na rynku zaowocował powstaniem produktów o unikalnych formułach przeznaczonych do pielęgnacji wszystkich typów pojazdów. W ofercie sklepu znajdziemy m.in. preparat z serii Sonax Extreme w formie żelu do plastików zewnętrznych.
 • Autoland Car Care – to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się przede wszystkim produkcją płynów eksploatacyjnych i kosmetyków samochodowych. Na rynku działa nieprzerwanie od 1990 roku, dbając o wysoki poziom swoich wyrobów. W ofercie Autoland posiada specjalistyczne produkty od czernienia i nabłyszczania wszelkich powierzchni wykonanych z tworzywa sztucznego, w tym z plastiku.
 • Boll – firma powstała w 1993 r., zajmuje się dystrybucją środków chemicznych, wprowadzając na rynek wysokiej jakości produkty cieszące się dużą popularnością wśród kierowców, w tym produkty do pielęgnacji plastików i opon.
 • Dr Marcus – producent znany jest przede wszystkim z produkcji odświeżaczy i zapachów samochodowych, ale w ofercie posiada również preparaty do czyszczenia i pielęgnacji kokpitu.
 • K2 – to jeden z wiodących producentów kosmetyków samochodowych i innych produktów, takich jak: płyny eksploatacyjne, oleje czy lakiery samochodowe. W ofercie znajdziemy specjalne kosmetyki dedykowane do czyszczenia deski rozdzielczej i plastików, które doskonale dbają o plastiki i opóźniają proces ich starzenia.
 • Clinex – firma Clinex oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych do bieżącego utrzymania czystości zarówno samochodów, jak i obiektów użyteczności publicznej. Seria Clinex Expert + to nowoczesna chemia samochodowa obejmująca między innymi specjalistyczne środki zabezpieczające zarówno karoserię, jak i wnętrza samochodu.
 • Tenzi – chemia samochodowa Tenzi znalazła zastosowanie w myjniach i warsztatach samochodowych. Chętnie po produkty tej firmy sięgają również kierowcy dbający o wygląd i czystość samochodu.
 • Shiny Garage – to polska marka profesjonalnych kosmetyków samochodowych, oferująca skuteczne preparaty do pielęgnacji wnętrza, plastiku i lakieru.

Czym czyścić plastikowe elementy?

Nie mniej ważne, co wybór odpowiedniego środka do czyszczenia, jest odpowiedni aplikator, który umożliwi skuteczne rozprowadzenie preparatu. Wśród kierowców największą popularnością cieszą się niezastąpione ściereczki z mikrofibry. Mikrofibra cechuje się wysoką chłonnością, dzięki czemu doskonale zbiera wszelkie zabrudzenia i kurz z powierzchni. Alternatywą dla ściereczek są jednorazowe chusteczki nasączone środkiem czyszczącym, umożliwiające szybkie usunięcie zabrudzenia zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

kosmetyki plastik producenci 3

Czego nie stosować do konserwacji i czyszczenia plastików

Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest stosowanie do codziennej pielęgnacji samochodu, w tym jego plastikowych elementów tych samych środków, które na co dzień stosuje się w domu, czyli płynu do mycia naczyń i silnych proszków czyszczących. Pielęgnowanie auta z pomocą środków, które mają zastosowanie w kuchni czy łazience, może spowodować, że plastik szybko straci blask, stanie się matowy i ulegnie odbarwieniom.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 1 Średnia: 5]