Wnętrze samochodu, które możemy wyczyścić

Kompleksowe dbanie o czystość samochodu obejmuje nie tylko regularne jego mycie, woskowanie czy polerowanie karoserii oraz dbanie o felgi czy elementy plastikowe nadwozia.

Wnętrze pojazdu również powinno być systematycznie czyszczone z wszelkiego rodzaju nieczystości. Click To Tweet

Kokpit wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, fotele usunięcia plam i zabrudzeń, prania lub konserwacji, w zależności od tego, z czego są one zrobione. Należy czyścić dywaniki samochodowe, podsufitkę czy szyby. Jak tego dokonać?

Zastosowanie odpowiednich środków do czyszczenia wnętrza auta

Kluczem do sukcesu przy czyszczeniu wnętrza pojazdu jest zastosowanie odpowiednich ku temu środków. Dzielą się one na preparaty do:

 • Dywaników – m.in. wielofunkcyjny preparat czyszczący do usuwania silnie zabrudzonych powierzchni, spray służący do czyszczenia tapicerki, foteli, preparat do impregnacji dywaników, proszek do prania dywaników, płyn do czyszczenia dywaników i karoserii, czernidło do dywaników samochodowych.
 • Skóry – preparaty dedykowane do konserwacji i czyszczenia skórzanych elementów wnętrza pojazdu, m.in. tapicerki ze skóry, wśród nich znajdują się między innymi odżywka do czyszczenia i pielęgnacji skóry, wielofunkcyjny preparat czczący do usuwania silnie zabrudzonych powierzchni, mocny odplamiacz do skóry, mydło regenerujące do czyszczenia skór, krem koloryzujący do pielęgnacji skór, balsam koloryzujący do odnowy i regeneracji przetartych skór gładkich itp.
 • Tapicerki – preparat antystatyczny do pielęgnacji kokpitu, winylu, plastiku, ekranów, tapicerek, wielofunkcyjny preparat czyszczący, odplamiacz do tkanin i prania na sucho, spray do czyszczenia tapicerki, foteli, bakteriobójczy środek do czyszczenia tapicerki, preparat do impregnacji tapicerki, pianka do czyszczenia tapicerki ze środkiem impregnujący itp.
 • Wyświetlaczy – spray do mycia i pielęgnacji powierzchni szklanych, ciekłokrystalicznych i plastikowych, pianka do monitorów TFT/LCD.
 • Kokpitu – np. płyn do odtłuszczania, ożywiania kolorów i czyszczenia plastików, pianka do czyszczenia i konserwacji kokpitu,
 • trudnych zabrudzeń.
 • Szyb – środki do mycia i czyszczenia, przeciwko parowaniu, tzw. niewidzialne wycieraczki, środki do odmrażania szyb, środki do spryskiwaczy oraz czyściwa i środki do polerowania szyb.

Filmiki pokazujące prawidłowe czyszczenie wnętrza samochodu

Czyszczenie tapicerki przez firmę

Pranie tapicerki samochodowej

Czyszczenie plastików i tworzyw sztucznych

Czyszczenie szyb w samochodzie

W jaki sposób można zadbać o wnętrze?

Odkurzanie samochodu

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać przy czyszczeniu i sprzątaniu wnętrza auta, jest odkurzanie wnętrza. Podczas odkurzania w powietrzu będą unosiły się drobinki kurzu i piach, które mogą osiąść na elementach plastikowych kokpitu, przez co trudniej będzie je usunąć. Odkurzanie powinno objąć swoim zasięgiem dywaniki samochodowe oraz tapicerkę. Najlepiej wyjąć dywaniki na zewnątrz i oczyścić je z zabrudzeń, a później wykorzystując odkurzacz wyssać piach i brud z podłogi pojazdu oraz z tapicerki. Jeśli znajdują się na niej jakiekolwiek plamy, kolejnym krokiem będzie ich usunięcie przy użyciu specjalnych środków przeznaczonych do różnego rodzaju poszyć wnętrza samochodu. Inaczej bowiem czyści się tapicerkę materiałową, bawełnianą, welurową, a jeszcze inaczej skórzaną, która poza tym wymaga regularnej konserwacji, aby nie pękała i zawsze wyglądała dobrze.

Pranie foteli

Fotele najlepiej uprać z wykorzystaniem odpowiedniego środka czyszczącego i odkurzacza piorącego, który szybko usunie pianę i wodę ze środka foteli. Pranie ręczne wymaga czasu, siły i długotrwałego suszenia foteli w ciepłym i suchym miejscu, takim jak garaż w czasie lata. Jednakże zawsze istnieje jednak niebezpieczeństwo pozostawienia i powstania plam na tapicerce po takim praniu.

Wyczyszczenie tapicerki

Uporczywe plamy i zabrudzenia należy usuwać przy użyciu odpowiednich preparatów. Tłuste można wywabić benzyną ekstrakcyjną, ale przed jej zastosowaniem powinniśmy wykonać próbę, mającą na celu sprawdzenie, czy tapicerka samochodu w wyniku kontaktu z benzyną nie ulegnie bezpowrotnemu zniszczeniu. Najlepiej dokonać jej w najmniej widocznym miejscu. Po wywabianiu tłustych plam benzyną ekstrakcyjną konieczne stanie się wywietrzenie auta z zapachu benzyny, który jest bardzo silny i gryzący.

Kawałki przyklejonej do tapicerki gumy do żucia usuwa się poprzez ich zamrożenie kostkami lodu lub specjalnym sprayem. Następnie musimy użyć szczoteczki z twardym włosiem, która pozwoli na wykruszenie gumy i jej ostateczne usunięcie.

Czyszczenie elementów plastikowych

Przy sprzątaniu wnętrza auta ważnym etapem jest umycie i zakonserwowanie elementów plastikowych, między innymi kokpitu, gałki skrzyni biegów i panelu z radiem. Preparaty do czyszczenia kokpitu dostępne są w sprayu, w płynie lub w formie wygodnej pianki.

Piankę nanosimy nie na kokpit, ale na czystą, bawełnianą ściereczkę, albo na szmatkę z mikrofibry. Click To Tweet

Czyścimy deskę rozdzielczą, tunel środkowy, gałkę zmiany biegów, wewnętrzne części drzwi oraz kierownicę.

Mycie szyb

Szyby samochodu powinniśmy myć przy użyciu odpowiednich detergentów w sprayu, które po użyciu nie pozostawiają po sobie nieestetycznych smug, ograniczających widoczność. Oprócz tego musimy dysponować chłonną, czystą szmatką, najlepiej ściereczką irchową.

Zastosowanie zapachu w samochodzie

Kiedy już samochód zostanie gruntownie wysprzątany wewnątrz, na koniec można zastosować w nim przyjemny dla naszego nosa zapach samochodowy. Może to być zapach elektryczny, umieszczany w gnieździe zapalniczki samochodowej, zapach w formie tradycyjnej „choinki” wieszanej na lusterku, albo zapach w płynie, umieszczany u wylotu nawiewu.

car 1535025 1920 1024x579

Sprzątanie wnętrza samochodu przez firmę

Myjnia samochodowa lub warsztaty zajmujące się kompleksową usługą auto detalingu, oferują sprzątnie również wnętrza pojazdu klienta. Zamiast sprzątać samemu na podjeździe, w garażu czy na myjni ręcznej, możemy oddać swój wóz w ręce specjalistów. Przedstawiamy kilka ofert firm wraz z cennikami, gdzie fachowcy posprzątają wnętrze naszego auta:

 • harp.com.pl – czyszczenie wnętrza auta obejmujące wstępne sprzątanie oraz opróżnienie wszystkich schowków w samochodzie, odkurzanie dywaników i wyjęcie ich z samochodu, odkurzanie wnętrza kabiny pojazdu, tj. foteli, deski rozdzielczej i podłogi, odkurzanie bagażnika, mycie plastików i elementów winylowych, zabezpieczenie elementów plastikowych, mycie szyb. Można zamówić jeszcze osobno pranie tapicerki samochodowej.
 • www.czysteauto.com.pl – kompleksowe sprzątanie pojazdu, obejmujące: pakiet sprzątania wnętrza samochodu osobowego z odkurzaniem i konserwacją elementów plastikowych oraz myciem szyb – cena 49 zł; pakiet sprzątania wnętrza samochodów suv i van w cenie 59 zł; odkurzanie wnętrza pojazdu osobowego – 25 zł; pranie tapicerki, wraz z odkurzaniem elementów wnętrza usunięciem ciężkich zabrudzeń oraz praniem siedzeń i podłogi – 139 zł przy autach osobowych;
 • kompleksoweczyszczenie.pl – oferta na pranie i czyszczenie wnętrz samochodów, w wersji premium obejmującej odkurzanie auta, pranie foteli, tylnej kanapy, podłogi, bagażnika, dywaników, sufitu, boków drzwi, czyszczenie kokpitu, plastików i szczelin, mycie szyb, mycie zewnętrzne w cenie 450 zł za auto.
 • www.myjnia77.pl – kompletne pranie tapicerki samochodowej – foteli, zagłówków, kanapy, boczków, tapicerki drzwiowej, podsufitki, wykładziny podłogowej i podłogi bagażnika – od 280 do 320 zł.

Kompleksowe mycie i sprzątanie wnętrza pojazdu pozwoli na usunięcie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń, a właściciel otrzyma z powrotem w pełni czyste auto, w którym komfort jazdy zdecydowanie zostanie podniesiony.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 1 Średnia: 3]