Wielu kierowców wychodzi z mylnego przeświadczenia, że nie warto myć samochodu zimną. Swoje stanowisko argumentują tym, że niskie temperatury w połączeniu z wodą i środkami myjącymi są niebezpieczne dla lakieru. Otóż nic bardziej mylnego. W okresie zimowym podwozie naszego samochodu narażone jest na dużo większe uszkodzenia. Sól drogowa, błoto pośniegowe i lód w połączeniu z niskimi temperaturami mocno dają się we znaki karoserii, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju korozji. Regularne mycie samochodu zimą jest zatem niezbędne do tego, aby usunąć z lakieru niebezpieczne związki chemiczne i tym samym uniknąć przykrych niespodzianek, które pojawiają się najczęściej dopiero na wiosnę. Mycie samochodu w zimie jest również całkowicie bezpieczne dla naszego samochodu, pod warunkiem, że przestrzegamy kilku podstawowych zasad.
Ręczne mycie auta w domowych warunkach
Jeśli temperatura nie jest niższa niż 0 st. C. samochód można myć ręcznie. Click To Tweet Do mycia samochodu w domu należy przygotować: ściereczkę z mikrofibry, specjalną gąbkę lub rękawicę, preparat do mycia wstępnego, szampon samochodowy i wiadro. Zdecydowanie odradza się stosowania płynów do mycia naczyń, ponieważ usuwają one warstwę ochronną utworzoną przez wcześniej zastosowane preparaty.
Macie wstępne
Mycie samochodu należy zacząć od tzw. płukania wstępnego, które ma na celu usunąć z naszego samochodu pierwszą warstwę zanieczyszczeń, czyli zalegający piach, błoto, śnieg itp. Do mycia wstępnego najlepsza będzie myjka ciśnieniowa, a w przypadku gdy taką nie dysponujemy – zwykły wąż podłączony do kranu. Pomocna okazać się też może aktywna piana myjąca o neutralnym pH, która zawiera substancje aktywne rozpuszczające brud.
Mycie właściwe
Po płukaniu wstępnym można zabrać się za mycie właściwe. Do wiaderka ciepłej wody wlewamy odpowiednią ilość szamponu – najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku mocno zabrudzonych samochodów przydadzą się dwa wiaderka – jedno z odpowiednim detergentem, a drugie do płukania brudnej ściereczki. Mycie samochodu zaczynamy od góry do dołu. Szczególną uwagę należy zwrócić na dolne krawędzie drzwi i progów, gdzie osadza się najwięcej zanieczyszczeń. Samochód należy myć dokładnie, element po elemencie, delikatnymi okrężnymi ruchami. Do mycia karoserii stosujemy wspomnianą wcześniej rękawice lub gąbkę, dzięki czemu unikniemy powstawania delikatnych rys na lakierze. Po umyciu pojazdu pianę spłukujemy i przechodzimy do osuszenia pojazdu. Nadmiar wody najlepiej ściągnąć szmatką lub ręcznikiem z mikrofibry, który ma doskonałe właściwości absorpcji wody.
Mycie samochodu w zimie na myjni
Do temperatury - 10 st. C samochód możemy bez obaw myć na myjni samochodowej. Click To TweetDo wyboru mamy myjnie automatyczne, ręczne i samoobsługowe. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że myjnia automatyczna nie jest obojętna dla lakieru, dlatego zimą najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z myjni ręcznej lub myjni bezdotykowej. W myjni bezdotykowej detergenty są nakładane i spłukiwane przy użyciu szczotek, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia lakieru, ale i możliwości osuszenia pojazdu. Brak możliwości osuszenia lakieru może być wadą zwłaszcza w przypadku silnych mrozów. Myjnia ręczna jest najdroższa, ale i jednocześnie najbezpieczniejsza dla naszego lakieru. W tego typu myjniach obsługa oprócz wytarcia naszego samochodu do sucha, dodatkowo zabezpieczy lakier przy użyciu specjalnych kosmetyków samochodowych.
Jak zabezpieczyć lakier przed zimą?
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci korozji, na co szczególnie narażony jest lakier zimą, po umyciu samochodu karoserię najlepiej zabezpieczyć woskiem. Wosk chroni nadwozie samochodu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Naniesiona warstwa wosku sprawia, że do samochodu nie przylegają zanieczyszczenia, wosk tworzy pewnego rodzaju barierę ochronną, dzięki której lakier nabiera połysku. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do woskowania, wśród których największą popularnością cieszą się woski twarde w postaci pasty lub te w sprayu.
Wasze komentarze