Miłośnicy czworonogów w wielu sytuacjach nie wyobrażają sobie wyjazdów weekendowych, czy wakacyjnych, albo odwiedzin u znajomych bez zabrania ze sobą swojego pupila. W efekcie często zdarza się, że m.in. pies lub kot podróżują samochodem. Przedstawiamy sposoby na skuteczne posprzątanie samochodu z sierści zwierząt.

Czy przewożenie zwierząt w samochodzie jest dozwolone?

Na próżno w przepisach Kodeksu drogowego można szukać wytycznych o przewożeniu zwierząt w pojazdach mechanicznych. Niemniej art. 60 pkt 1 kodeksu zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w nim lub poza samochodem. Jeśli więc pies jest w samochodzie nieprzypięty, ani nie znajduje się w transporterze, policjanci na pewno uznają to za element zagrażający życiu i zdrowiu innych osób i mogą wystawić mandat nawet w wysokości 200 zł.

W jaki sposób można przewozić zwierzęta?

Bez względu na wielkość przewożonego samochodem czworonoga, zawsze powinnyśmy przygotować dla niego odpowiedni transporter. Zabezpieczy on go przed konsekwencjami wypadku i sprawi, że zwierzę nie zrobi krzywdy pasażerom i kierowcy. Podróż zwierzęcia powinna być przede wszystkim bezpieczna, a przy gwałtownym hamowaniu, pies siedzący obok nas na siedzeniu, może swobodnie wylecieć przez szybę. Trzeba uświadomić sobie, że w momencie zderzenia przy prędkości zaledwie 50 km/h, przyspieszenie działające na wszystkich pasażerów samochodu może sięgnąć wartości 20-30g. W chwili zderzenia mały kot o wadze około 3 kg może warzyć nawet 90 kg
.

Istotne jest stosowanie właściwych zabezpieczeń dla naszego pupila. Click To Tweet

Najlepiej zwierzę umieścić w specjalnym transporterze lub klatce przystosowanej do przewożenia zwierząt. Powinna ona być odpowiednio duża, aby czworonóg mógł się w niej swobodnie ułożyć. Najlepszym rozwiązaniem przy częstym przewożeniu dużych psów jest zamontowanie mocnej kraty, oddzielającej strefę pasażerską od bagażowej.

Przy mniejszych zwierzętach wystarczy wstawić transporter lub klatkę do bagażnika i przymocować je na sztywno pasami. Można też tego dokonać umieszczając transporter na podłodze za przednim fotelem i dociskając go tak, aby był unieruchomiony.

Duże psy można przewozić na siedzeniu samochodu, po uprzednim przypięciu ich za pomocą odpowiednich szelek zabezpieczających, które gwarantują zwierzęciu bezpieczeństwo oraz utrzymanie w jednym miejscu.

Co pozostawia po sobie zwierzak we wnętrzu samochodu?

Przewożenie zwierzęcia czy to w klatce, czy w specjalnej uprzęży, bez maty ochronnej na siedzeniach lub w bagażniku spowoduje, że w samochodzie będziemy mieć najpewniej wiele sierści. Nasza tapicerka może być ubrudzona przez brudne łapy zwierzęcia, kapiącą z pyska ślinę, albo będzie ona pogryziona i podrapana.

Zwierzęta podobnie jak ludzie mogą chorować na chorobę fizjologiczną, dlatego wymiociny także mogą znaleźć się na tapicerce naszego pojazdu.

6 sposobów na posprzątanie wnętrza samochodu ze sierści

Najłatwiej oddać samochód na myjnię i skorzystać z usługi jego kompleksowego sprzątania. Wtedy bez wysiłku otrzymamy z  powrotem czyste, lśniące auto, bez sierści i przykrego zapachu. Odkurzanie zwykłym odkurzaczem domowym pomoże usunąć większość piachu, błota, kurzu i sierści zwierzęcia.

Samo odkurzenie tapicerki samochodowej może okazać się nieskuteczne w celu usunięcia sierści psa czy kota, którego wieźliśmy w swoim aucie. Dzięki niemu wyeliminujemy tylko część kłaków wraz z piaskiem i innymi zabrudzeniami. Dlatego po odkurzeniu dobrze jest wziąć:

  • Klejącą rolkę – dokładnie trzeba przejechać nią fotele, aby do klejącego elementu rolki przykleiła się pozostała sierść.
  • Zwykłą taśmę klejącą – działa w ten sam sposób co rolka.
  • Szczotkę do dywanów/tapicerki – o twardym, sztywnym włosiu.
  • Szczotkę z gumowymi frędzlami – dobrze usuwa włosy i sierść z tapicerki.

Lekceważąc zasady bezpiecznego przewożenia psów, kotów i innych zwierząt w samochodzie, narażamy je na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Mogą one także zagrażać nam samym, jeśli będą swobodnie biegać po samochodzie. Dlatego najlepiej przewozić je za każdym razem w transporterach lub klatkach.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 9 Średnia: 2.7]