Nadwozie samochodu zwykle jest regularnie czyszczone przez właściciela, aby jego auto prezentowało się nienagannie w każdej sytuacji. Jednak przy myciu pojazdu nie należy zapominać o felgach. Lśniące felgi dodadzą urody każdemu samochodowi i sprawią, że będzie wyglądał o wiele lepiej. Jak czyścić ten element pojazdu?

Wszystko o felgach samochodowych

Felgi to bardzo ważny element każdego samochodu, który wpływa głównie na jego właściwości jezdne. Wybór felg na rynku motoryzacyjnym jest ogromny – można kupić felgi stalowe lub aluminiowe. Poprawiają one wygląd pojazdu, nadają mu określonej estetyki, ale jednocześnie stanowią ważny punkt w wentylacji układu hamulcowego pojazdu. Dzięki nim można skuteczniej wykonać manewr hamowania i uzyskać lepszą kontrolę nad samochodem w wielu sytuacjach.

Do wyboru kierowcy mają felgi stalowe, które zwykle są montowane seryjnie w samochodach, jak i felgi aluminiowe, które dodają urody każdemu pojazdowi i potrafią całkowicie odmienić jego wygląd w jednej chwili.

Rodzaje felg samochodowych

Kierowcy często zastanawiają się, czy lepiej wybrać do swojego auta felgi stalowe, czy aluminiowe. Click To TweetNieprawdą jest, że stalowe felgi są bardziej twarde, a przez to odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Tak naprawdę felgi stalowe są miększe i bardziej podatne na uszkodzenia niż felgi aluminiowe. Niemniej za ich zaletę należy uznać fakt, że łatwiej je regenerować, a proces ten nie pochłania wysokich nakładów finansowych.  W warunkach zimowych felgi stalowe lepiej znoszą narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

czyszczenie felg samochod 3

Z kolei felgi aluminiowe oprócz bezdyskusyjnych walorów estetycznych, są bardziej plastyczne od stalowych, ale należy uznać to za ich zaletę. Nawet jeśli przy uderzeniu czy zjechaniu niefortunnie z krawężnika felga ulegnie uszkodzeniu, to tylko się odkształci, ale nie ulegnie pęknięciu. Można ją więc będzie naprawić, powietrze z opony nie ujdzie gwałtownie, a kierowca zachowa kontrolę nad trakcją.  Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego jest w stanie w większym stopniu niż felga stalowa odbierać ciepło z tarcz hamulcowych i przyczyniać się do chłodzenia całego układu hamulcowego.

czyszczenie felg samochod 2

 

Środki do czyszczenia felg

W grupie środków przeznaczonych do czyszczenia felg znajduje się wiele preparatów, ale część z nich to środki bardzo agresywne, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na powłokę lakierniczą. Płyny czy inne produkty do mycia felg w swoim składzie z reguły zawierają takie składniki jak alkohol, chemiczne rozpuszczalniki, substancje myjące na bazie kwasów, benzynę i inne ingredienty, które w dużym stężeniu mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia albo odbarwienia zewnętrznej powłoki lakieru. Dlatego należy je używać z umiarem i ostrożnością. Umycie silnym preparatem na bazie kwasów nielakierowanej felgi z polerowanego aluminium, chromowanej lub anodyzowanej to prosta droga do ich definitywnego zniszczenia.

czyszczenie felg samochod 4

W sklepach motoryzacyjnych i marketach wielobranżowych istnieje szeroki wybór środków do czyszczenia felg. Są to między innymi produkty takich marek jak:

  • Carplan – zestaw Wonder Wheels przeznaczonych jest do czyszczenia felg. Jego koszt to 21,50 zł. Można także wybrać mocy środek Ultra wheel cleaner, który nadaje się nawet do felg chromowanych. Kosztuje 9,99 zł za 500 ml.
  • Autoland – do felg przeznaczony jest m.in. produkt Attack, który skutecznie usunie ślady i plamy po płynie hamulcowym, olejach, smarach, zanieczyszczeniach drogowych z kół i gumy. Preparat pozostawia na feldze niewidzialną powłokę, która zmniejsza przyczepność płynu hamulcowego i innych zanieczyszczeń. Koszt to 12, 50 zł za opakowanie o pojemności 700 ml.
  • Plak – między innymi płyn Forlega Czysta Felga, który jest przeznaczony do nielakierowanych obręczy o charakterystycznym szlifie. Cena wynosi 8,99 zł za 750 ml płynu.
  • Nigrin – preparat Evotec o konsystencji żelu, który wchodzi w reakcję z płynem hamulcowym i zmienia kolor. Cena – 26,99 zł za 500 ml.
  • Sonax Felgen – jeden z droższych środków do czyszczenia felg. Ma konsystencję żelu, działa skutecznie, ale bezpiecznie. Nadaje się do częstego mycia i zabezpieczania felg przed osadzaniem się brudu. Cena preparatu to 39,90 zł za opakowanie 750 ml.
  • K2 – płyn Felix, jeden z najtańszych preparatów do czyszczenia obręczy, który jest bezpieczny dla opon i lakierów. Pozostawia po sobie warstwę ochronną, która nada blasku felgom i ochroni je przed osadzaniem się nowych zanieczyszczeń. Koszt to niecałe 6,50 zł za 770 ml.

4 sposoby na czyszczenie felg samochodowych

Istnieje wiele sposobów na doprowadzenie felg samochodowych do należytej czystości. Wśród nich wyróżniamy:

  • Oddanie samochodu na myjnię celem wyczyszczenia również felg – musimy mieć jednak przy tym pewność, że jest to myjnia, w której nie są stosowane najbardziej agresywne środki czyszczące w celu usunięcia brudu i przywierających osadów. Twarde szczotki do mycia felg i opon mogą je zarysować, a środki chemiczne spowodują uszkodzenie samych felg i lakieru samochodowego.
  • Samodzielne czyszczenie felg – jest czasochłonne i pracochłonne, wymaga nabycia odpowiednich narzędzi i preparatów czyszczących, ale mamy wówczas największy wpływ na to, jak czyszczone są felgi i czy lakier jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniem.
  • Mycie felg karcherem – to bardzo dobry sposób na skuteczne wypłukanie agresywnego środka myjącego z felgi. Przed opłukaniem felg pod ciśnieniem, z użyciem dużej ilości wody, nakładamy środek czyszczący i klasycznie myjemy felgi. Później je spłukujemy i mamy pewność, że nie spowodowaliśmy uszkodzenia powłok lakierniczych i ochronnych.

  • Zastosowanie właściwych preparatów do mycia felg – na przykład, jeśli nasza felga została zabrudzona drobinkami smoły i jest wykonana z aluminium, to do jej wyczyszczenia trzeba użyć specjalistycznych środków oczyszczających, które nie spowodują powstania trwałych plam. Można wykorzystać do tego celu rozcieńczoną benzynę ekstrakcyjną lub płyn do czyszczenia silnika, choć może to w niektórych przypadkach spowodować zmatowienie felgi.

czyszczenie felg samochod 5

Zabezpieczanie felg samochodowych

Regularne czyszczenie felg przedłuża ich żywotność oraz powoduje, że prezentują się doskonale. Na felgi polerowane czy chromowane należy nakładać także wosk – nawet raz w tygodniu, ponieważ łatwo się rysują. Co jakiś czas trzeba je spolerować pastą lekko ścierną, a dopiero potem nałożyć wosk. Systematyczne mycie i konserwacja felg aluminiowych i stalowych zapobiega osadzaniu się pyłów z klocków hamulcowych. Z kolei wosk chroni obręcze przed czynnikami atmosferycznymi.

Najłatwiej czyścić felgi o klasycznym, pięcioramiennym kształcie, bez dodatkowych żłobień i wzorów. Jeśli zostaną właściwie zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi, dłużej będą nam służyć w niezmienionym stanie. Trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu – samodzielnie lub na myjni.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 4 Średnia: 2.5]